خرید از دیجی کالا

بهترین مارک سماور گازی کوچک و بزرگ سماور گازی چه مارکی خوبه؟

مطمئنا چای نوشیدنی در طی تمامی دوران ها دلچسب و دوست داشتنی برای ما ایرانی ها بوده و است. خرید سماور گازی، وسیله ای که از قدیم الایام برای هر آشپزخانه شخص ایرانی ضروری بوده و همچنانم است. در حال حاضر نیز در هر خانه ای برای حاضر کردن یک چای لب سوز، لب دوز و لبریز سماوری به چشم می خورد. پس نمی توان آشپزخانه های ما را بدون سماور تصور کرد. ولی در حال حاضر به علت وجود تنوع بسیار زیاد در نوع و مارک های سماور بیشتر اوقات به این سوال برخورد می کنیم که، بهترین مارک سماور گازی چیست و سماور گازی چه مارکی خوبه؟

در شرایطی که شما نیز معتقدید که چای خوب به سماور آن بستگی دارد یا دلتان چای دم کشیده با سماور را به چایساز و کتری و… ترجیح می دهد، تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا معیار های خرید سماور گازی خوب و برترین سماور های سال ۹۸ را مورد بررسی تخصصی و کاربردی خودمان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

خرید بهترین مارک سماور گازی

انواع سماور

ساختار سماور به هیچ عنوان پیچیده نیست: یک قسمت مخزنی به منظور نگهداری آب و یک بخش به نام آتشدان برای ایجاد حرارت و انتقال گرما به آب. هر چند این ۲ بخش اخیرا با تکنولوژی هایی همراه بوده که هم شکل سماور ها و هم عملکرد و امنیت آن ها را بهبود بخشیده است.

در حال حاضر تا اسم سماور به گوش ما می رسد ذهنمان به سمت خرید سماور گازی و بعضی اوقات سماور های برقی متمایل می شود. البته سماور های هیزمی، نفتی و ذغالی هم وجود دارد که در عصر حاضر فقط تحت عنوان وسیله ای تزیینی و دکور است و یا در قهوه خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. سماور های گازی و برقی بیشترین کاربرد را در میان دیگر سماور ها قائل هستند.

سماور گازی

این سماور ها به دلیل وجود همیشگی گاز و ارزان بودن گاز می تواند انتخاب خوبی برای آشپزخانه شما به شمار آیند. ساختمان سماور گازی تشکیل شده از: یک مخزن نگهداری آب، بخش تولید حرارت و گرما برای گرم کردن آب، سرپوش گازی، ولوم تنظیم درجه حرارت و دما و همینطور فندک و ترموکوبل.

نکته: ترموکوپل وسیله ای است که حین خاموش شدن سماور به هر علتی، بلافاصله جریان گاز را قطع خواهد کرد.

نکات مهم در خرید سماور گازی

داشتن برچسب انرژی

داشتن ترموکوپل

زمانی که سماور به علت وزش باد یا قطع موقتی گاز، جریانش قطع شود، ترموکوپل از پخش گاز در خانه ممانعت به عمل می آورد. پس استفاده از سماور بدون ترموکوپل ممکن است خسارات جبران ناپذیری به وجود آورد.

نشان استاندارد

توجه به ظاهر و بدنه (در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت)

گارانتی

قیمت

مزایا و معایب سماور های گازی

میتوان اینگونه عنوان کرد که خرید سماور گازی، به دلیل وجود گاز و همینطور مصرف کم و قیمت ارزان گاز گزینه بسیار خوب و پرمخاطبی به حساب می آید. طولانی بودن عمر مفید این سماور ها نیز در انتخاب سماور های گازی دخیل می باشند. البته معایبی همانند تولید گاز های دی اکسید کربن و گاهی خطرات ناشی از گاز نیز در این سماور ها به چشم می خورد که اصلا جای نگرانی نخواهد داشت زیرا این معایب با افزودن امکاناتی همانند ترموکوپل تا حدودی رفع شده است.

سماور های برقی

در حقیقت این نوع سماور ها با توجه به قیمت بالا تر و همینطور کمبود برق امروزه کمتر از مدل های گازی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع این نوع سماور ها که در ۲ نوع بدون قوری و همراه با قوری عرضه می شوند برای مکان هایی که دارای انرژی گازی نیستند، بسیار کاربرد دارند. سماور های برقی از مخزن، عایق ویژه سرامیکی، لوله های عایق نسوز و… تشکیل شده است. یکی از مزایای سماور های برقی شست و شوی ساده آن ها است که بیشتر آن ها را می توان در ماشین ظرفشویی مورد شستشو قرار داد.

 

خرید سماور گازی

نکات مهم در خرید سماور برقی

داشتن برچسب انرژی (لازم)

نشان استاندارد

توجه به ظاهر و بدنه

گارانتی

قیمت

بررسی سماور های برقی

در واقع بسته به نوع و برند سماور های برقی امکانات و قابلیت های آن ها متفاوت است. در بعضی از سماور های برقی این امکان وجود دارد که حین تمام شدن آب سماور به هر علتی، به صورت خودکار خاموش می شود. قیمت سماور به المنت های به کار رفته در آن بستگی دارد و اگرچه قدر المنت های به کار رفته شده در سماور زیاد باشد به طبع قیمت سماور نیز بالا تر می رود و دلیل آن نیز این است که سماور های برقی با المنت ها کار می کنند. جهت بررسی قدرت سماور های گازی در گرم کردن آب، می توان به وات آن ها توجه کرد زیرا اگرچه وات آن ها بیشتر باشد قدرت سماور بیشتر خواهد شد.

مزایا و معایب سماور های برقی

چنانچه عادت دارید مدام سماور شما روشن و آماده به کار باشد، سماور های برقی به شما پیشنهاد نخواهد شد بخاطر این که مصرف برق آن بسیار زیاد خواهد بود. البته این نکته موجب جلوگیری از انتخاب مردم، از سماور های برقی نمی شود. سماور های برقی به خاطر تولید نکردن دی اکسید کربن که سالانه موجب خطر ها و گاه آسیب های جبران ناپذیری خواهد شد، بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. البته در برابر این مزیت، می توان به خطرات ناشی از برق گرفتگی توسط این سماور ها نیز اشاره داشت.

در حقیقت سماور های برقی به مراتب از قدرت زیادی جهت گرم کردن آب در مدت زمان بسیار کم برخوردار هستند که این ویژگی به محبوبیت آن می افزاید، من جمله معایب سماور های برقی می توان به قیمت زیاد آن نسبت به سایر سماور ها اشاره داشت ولی همینطور که در بالا ذکر شد قیمت نمی تواند از ارزش ها و دیگر مزایای این نوع سماور ها بکاهد.

سماور گازی بخریم یا سماور برقی؟

به دلیل وجود تنوع بسیار زیاد در سماور های موجود در بازار گاهی اوقات انتخاب بین این ۲ سماور بسیار دشوار خواهد شد. به صورت کلی امروزه سماور های پر کاربرد موجود در بازار به ۲ دسته گازی و برقی تقسیم می شود که سماور های برقی برای اشخاصی که استفاده همیشگی از سماور دارند، به علت هزینه بسیار زیاد برق نمی تواند گزینه مناسبی باشد و چنانچه فردی قصد خرید سماور های برقی را دارد حتما باید به سراغ سماوری برود که دارای برچسب انرژی باشد و میزان برق مصرفی توسط سماور مشخص باشد.

ولی چنانچه قصد خرید سماور گازی را دارید، این سماور ها هم از لحاظ قیمت خریداری و هم هزینه مصرف نسبت به سماور های برقی مقرون به صرفه تر به حساب می آیند و این امر موجب محبوبیت این سماور ها شده است.

بهترین سماور گازی

سماور با چه ظرفیتی در هنگام خرید مناسب است؟

میتوان گفت که حین خرید سماور گازی و انتخاب ظرفیت ۱ سماور باید چند نکته را در نظر گرفت؛

توجه به پر جمعیت و یا کم جمعیت بودن خانواده، توجه به میزان مصرف چای در خانواده (دقت کنید اگر مصرف چای شما بسیار اندک است قادر هستید سماوری با ظرفیت کم خریداری کنید حتی اگر خانواده پر جمعیتی هستید.)

نکته دیگر که میبایست حین خرید سماور گازی به آن توجه داشته باشید، فضای آشپزخانه شما عزیزان است که چنانچه آشپزخانه کوچکی دارید بهتر است خرید سماور گازی با ظرفیت کم را در نظر بگیرید.

جنس سماور

سماور ها در جنس های مختلف برنج، نیکل، نقره و استیل در بازار یافت می شوند. اما سماور هایی که جنس آن ها استیل می باشد بیشترین کاربرد را در بین مصرف کنندگان سماور دارند و جنس های دیگر جنبه تزیینی دارند تا مصرف خانگی و باید به این نکته درباره آنها توجه کنید.

بعضی اوقات برای تزیین سماور های استیل از رنگ های مختلفی استفاده می کنند که فقط تفاوت آن ها در ظاهر سماور ها است و جنس آن ها استیل می باشد و این تفاوت ظاهری آن موجب خواهد شد که در تشخیص جنس آن ها دچار مشکل شوید. توجه داشته باشید که سماور هایی که از جنس برنج ساخته شده اند دارای مقاومت کم تر و وزن بیشتری نسبت به سماور های استیل هستند.

دقت در جنس سماوری که خریداری می کنید بسیار حائز اهمیت است.

نکته: جنس مدل های مشابه از استیل های معمولی و یا آهن لعاب دار هستند و از مرغوبیت کمتری نسبت به این مدل از سماور ها را برخوردار هستند.

نکات مهم در انتخاب ظاهر یک سماور 

از خرید سماور های استیلی که دارای رنگ طلایی هستند بپرهیزید

اگرچه گارانتی ها و داشتن کیفیت بالا و تضمین ثابت بودن رنگ این سماور ها و همینطور زیبایی که سماور های طلایی دارند، به صورت حتم بسیار وسوسه انگیز میباشد. ولی احتمال تغییر رنگ این نوع سماور ها پس از مدت زمانی وجود دارد و حتما این امر موجب دلزدگی شما از سماور می شود.

حین خرید سماور گازی حتما دقت کنید که دفترچه راهنما داشته باشد

در ادامه باید گفت که دفترچه راهنما را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات لازم در رابطه با سماور خود داشته باشید.

به کف سماور توجه کنید

اساسی ترین قابلیت، در خرید سماور گازی، توجه به کف سماور می باشد که کف سماور باید ضخیم و دارای مقاومت بسیار زیادی باشد. و همین قابلیت است که موجب تضمین در ماندگاری و طول عمر سماور می شود.

از سماور هایی که دارای دستگیره های پلاستیکی هستند بپرهیزید

درست است که این پلاستیک ها عنوان پلاستیک های نسوز را به خود گرفته اند اما پس از مدتی امکان سوختن دستگیره آن ها وجود دارد و ازبین رفتن دسته جلوه خوبی به سماور نمی بخشد و شما عزیزان مجبور به تعویض و یا تعمیر سماور خواهید شد. دستگیره های در آن نیز بهتر است چوبی باشد تا حین برداشتن بخار آب موجب سوختن دستتان نگردد.

 

سراغ سماور هایی با قیمت ارزان و تقلبی نروید

بخاطر این که سماور وسیله ای است که هر روز بسیار مورد استفاده است و می بایست چند سالی بتواند کار کند. شاید بسیار اتفاق افتاده باشد که به دلیل پایین بودن قیمت وسیله ای تصمیم به خرید آن کنید اما قیمت پایین تضمینی برای کیفیت سماور نخواهد بود. شاید شما عزیزان سماوری با قیمت گران بخرید ولی حتما جنسی که خریداری می کنید بسیار بهتر و دارای طول عمر بیشتری نسبت به سماور های با قیمت ارزان تری است. این اصطلاح نیز از قدیم الایام وجود دارد که اگر خواهان جنس خوب و طول عمر بیشتر محصول خریداری شده خود هستید، نبابراین میبایست بیشتر هزینه کنید.

به جنس بدنه سماور توجه کنید

هنگامی که بحث سماور های با طول عمر بالا پیش کشیده می شود، می گویند سماور هایی که جنس بدنه آن ها از برنج است را خریداری نکنید. بخاطر این که مقاوت و طول عمر کمتری نسبت به سماور های استیل دارند. این در حالی است که به دلیل مفید بود این سماور ها برای بدن انسان مورد استقبال بسیاری از مصرف کنندگان قرار می گیرد. و سماور هایی که دارای بدنه ای از جنس برنج می باشند مشتری های ویژه خود را داشته اند و دارند. بنابراین این موضوع به سلیقه و نظر شخصی شما بستگی خواهد داشت. حال شما می دانید که در خرید سماور گازی خوب باید به چه نکاتی توجه فرمایید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن