خرید از دیجی کالا

راهنمای خرید بهترین مارک بخارپز موجود در بازار و قیمت بخارپز

در ابتدای امر باید گفت که چنانچه تمایل به مصرف غذای سالم دارید، امر خریداری کردن بخارپز از امور و لوازم ضروری به شمار می آید. مطمئنا می ‌دانید که با سرخ‌ نمودن مواد مصرفی در روغن، به علت حرارت دیدن چربی‌ ها، احتمال سرطان ‌زا شدن مواد مصرفی بیشتر خواهد شد. آیا می خواهید راهی سالم و ساده برای پخت انواع غذا پیش رو داشته باشید؟

در واقع بخارپز نمودن یک روش ایده آل و بهداشتی جهت پخت سبزیجات می باشد که با حفظ ارزش غذایی، به روش ۱۰۰ درصد سالم و رژیمی غذا را تهیه می ‌کند. همچنین شما قادر هستید از این راه در جهت طبخ دیگر مواد غذایی مانند گوشت، مرغ و …، حتی گرم نمودن غذا نیز بهره ببرید. بخارپز ‌ها به بخاردهی با سرعت و قوی مجهزند و مصرف غذای بخارپز شده، احساس یک غذای طبیعی و رژیمی را به شما خواهد داد. این روز ها دستگاه ‌های گوناگونی برای بخارپز نمودن غذا در فروشگاه های لوازم خانگی وجود دارد که برخی از آن ‌ها بسیار ساده و مبتدی و برخی دیگر ارتقا یافته و چند منظوره می باشند.

بخارپز

شایان ذکر است که مدل ساده بخارپز سبد های استیلی می باشند که به شکل پره‌ های سوراخ ‌دار تولید و روانه بازار می ‌شوند و داخل قابلمه آب داغ گذاشته می شوند و توسط بخار به وجود آمده غذا را به مرحله پخت کامل می رسانند، برخی از این سبد ها به صورت سیلیکونی طراحی و عرضه می‌ شوند.

در مدلی دیگر از بخارپز های ساده، می‌ توان بخارپز های ماکروویو را نام برد، که ظرف بخارپز را میبایست داخل ماکروویوی قرار داد.

همینطور بخارپز های گازی که روی اجاق گاز گذاشته می شوند و بدین وسیله گرمای مورد نیاز در جهت تولید بخار را تولید می کنند، وجود دارند. این محصولات کمی خطر دارند و شما عزیزان می بایست مراقب باشید تا همه آب آن بخار نشود.

ولی مدل متداول تر این دستگاه ها، همان بخارپز های برقی هستند که کار آن ها با جریان برق می باشد. انواع جدید تر آن به صورت گروه بندی طراحی‌ و تولید شده‌ اند تا نسبت به نوع مواد غذایی، آن را در گروه های گوناگون قرار داده و بخارپز کنند.

 

قیمت بخارپز

در حقیقت مدل های جدید تر آن به صورت توکار طراحی و روانه بازار می ‌شوند که خرید بخارپز های در این سبک برای آشپزخانه ‌های امروزی بسیار شیک و کارآمد تر به شمار می آید.

بودجه مورد نظر جهت خرید بخارپز

پارامتر اساسی که همواره در خرید بخارپز حائز اهمیت است، سطح هزینه شما می باشد. توسط این عامل قادر خواهید بود محدوده گزینه های خود را کوچک‌ تر نمایید و سپس با در نظر گرفتن عوامل بعدی، یک انتخاب مناسب در جهت خرید بخارپز داشته باشید. با توجه به فناوری های به کار گرفته شده و قابلیت های لحاظ شده در این محصولات قیمت ‌های گوناگونی دارند. بعضی از آن‌ ها دارای ردیف و ظروف جداگانه هستند، برخی دیگر دارای تایمر دیجیتالی می باشند و پس از سپری شدن مدت زمان مشخص خاموش خواهند شد، در برخی مدل‌ها، ویژگی های ایمنی بیشتری وجود دارد و توان آن ‌ها نیز قاعدتا بالاتر خواهد بود؛ لذا موارد زیر را لحاظ کنید و با توجه به هزینه ای که در نظر گرفته اید خرید بخارپز خوب برای خود و اعضای خانه داشته باشید.

مزایای خرید بخارپز و استفاده از آن

لازم به ذکر است که خرید بخارپز برای افرادی مناسب به حساب می آید که به فکر سلامتی خود می باشند و قصد دارند در غذاهای خود روغن نباشد یا کمترین روغن را داشته باشد و در عین حال خوشمزه باشد. سلامتی و مصرف مواد خوراکی سالم با بیشترین خاصیت مغذی، مهم ترین دلیل کاربران برای تهیه بخارپز می باشد.

موارد زیر از جمله مزایای خرید بخارپز و استفاده از آن می باشند

میتوان در از زمینه از مواردی همچون :

حفظ ارزش و خاصیت مواد مصرفی : انواع ویتامین ها و خاصیت مواد غذایی در غذای شما باقی خواهد ماند. تمام آب مواد خوراکی بخار نمی شود و خشک نمی شود. در پخت غذا نیازی به روغن‌ ندارد. شما عزیزان می توانید از سایر روش های پخت نیز استفاده نمایید، به عنوان مثال، مواد خوراکی را در آب بریزید و سرو کنید، ولی در این حالت تمامی مواد مغذی داخل آب رفته و یا به دلیل جوشیدن از بین خواهد رفت.

چند منظوره بودن : شاید در تبلیغات این محصولات فقط بخارپز کردن سبزیجات را دیده باشید؛ اما خبر خوش این است که شما خواهید توانست انواع گوشت، ماکیان، پاستا، برنج، تخم ‌مرغ و یا حتی صیفی جات را توسط بخارپز آماده و سرو نمایید.

طرز استفاده آسان : به وسیله این محصولات قادر هستید حجم بالایی از غذا را تهیه فرمایید بدون اینکه نیاز باشد ظرف دیگری را مورد استفاده قرار دهید. نسبت به گنجایشی که این محصولات دارند برخی از آن‌ ها برای خانواده ۴ نفره و برخی دیگر برای افراد بیشتری غذا آماده خواهند کرد.

چه مقدار از بخارپز استفاده می کنید؟

در حقیقت، خرید بخارپز برای هر یک از خانه های ایرانیان لازم و ضروری است. چنانچه قصد دارید این محصول را استفاده نمایید میبایست بدانید در طول روز چند مرتبه بخارپز را مورد استفاده قرار می دهید؟ در حالتی که شما و خانواده‌ تان هر روز به خوردن وعده های سالم و مقوی تمایل دارید، به شما خرید بخارپز مدل الکترونیکی با گنجایش بیشتر پیشنهاد خواهد شد؛ ولی در حالتی که تنها چند مرتبه در ماه، این محصول را مورد استفاده قرار می دهید، قادر می باشید مدل هایی که ظرفیتی کمی دارند و یا سبدی هستند تهیه فرمایید.

دستگاه بخارپز

سرعت عملکرد بخارپز

از فاکتور های حائز اهمیت که در خرید بخارپز میبایست آن را مد نظر قرار داد، سرعت عملکرد آن می باشد. سطح بخار ایجاد شده در کالای بخارپز در مقایسه با قابلمه آب جوش خیلی کمتر می باشد، بنابراین سرعت پخت آن هم کمی پایین ‌تر است. از آنجایی که فناوری های روز در این دستگاه‌ ها به کار گرفته می شود سرعت تهیه آن ها متفاوت است. برای مثال هویج در یک بخارپز برقی در بازه زمانی ۱۵ دقیقه بخارپز خواهد شد، ولی در بخارپز اجاقی این بازه زمانی ۸ دقیقه می باشد. در هنگام استفاده باید کتابچه راهنما را بخوانید و برای مواد غذایی گوناگون و نسبت به به حجم آن بازه زمان مشخصی را در نظر بگیرید.

نظافت و شستشوی بخارپز

در این باره میتوان عنوان کرد که نظافت این محصول امکان دارد کمی کسل کننده باشد بنابراین در هنگام خرید بخارپز این موضوع را در نظر داشته باشید. بسته به اندازه و مدلی که انتخاب می‌ کنید راه های نظافت هم متفاوت است. منافذی که در شبکه‌ های آن وجود دارد کم کم بسته می شود، لذا در هر مرتبه استفاده باید خیلی خوب پاک شوند. برخی از این محصولات سبد های دارند که می توان به سادگی آن ها را جدا کرد، جابجا نمود و در زیر شیر آب یا ماشین ظرفشویی آن را مورد شستشو قرار دهید. با مطالعه راهنمای ‌های محصول قادر هستید درک کنید مدل برگزیده شما به سادگی تمیز و پاک خواهد شد یا نه. برترین بخارپز ها که غذا را به ‌خوبی به مرحله پخت می رسانند، به سادگی و سریعا هم تمیز خواهند شد. این بخارپز ها را در ماشین ظرفشویی نیز می توان شست.

جنس محصول

لازم به ذکر است که یکی از پارامتر های مهم در خرید بخارپز، جنس آن به شمار می آید. جنس برخی از این دستگاه ها از استیل، پلاستیک است و برهی دیگر از جنس سیلیکونی و بامبو می باشند. ظرفه های بخارپز که از سیلیکون تولید شده اند برای قرار دادن در ماکروویو بسیار عالی هستند. چنانچه از ماکروویو استفاده می کنید، می ‌توانید از این محصولات بهرمند شوید و هزینه اضافی برای تهیه سایر محصولات پرداخت نکنید. بخارپز های برقی اغلب از جنس پلاستیک هستند.

قابلیت های سبد بخارپز

بیشتر محصولات بخارپز الکترونیکی و گازی ۳ سبد نگهداری مواد غذایی دارند که بر روی هم قرار داده می شوند و در زیر آن سوراخ ‌هایی قرار داده شده است. این سبد ها در ۲ مدل حائز اهمیت عرضه می‌ شوند:

سبدها با سایز متفاوت و سبد ها با سایز یکسان

چنانچه که سبد هایی با سایز های متفاوت دارید، قادر هستید آن ‌ها را درون هم بگذارید، پس جای کمتری برای نگهداری آن نیاز است، ولی قابلیت جابه‌جایی در زمان طبخ را ندارید. در سبد هایی که اندازه هایشان یکسان است شما می توانید در زمان پخت، طبقات آن را عوض کنید تا سطح پخت مواد مصرفی به یک میزان صورت پذیرد. برخی از این سبدها را می توان جدا کرد و شما قادر خواهید بود نسبت به اندازه ماده غذایی خود، قفسه های بیشتری را مورد استفاده قرار دهید و چنانچه مواد خوراکی کمتری دارید تنها از یک طبقه آن بهرمند شوید.

برنامه ‌های گوناگون برای طبخ

از محصولاتی استفاده کنید که با توجه به نوع مواد غذایی که در بخارپز می گذارید، برنامه منحصر به فردی مثل برنامه پخت ماهی، صیفی جات و گوشت را ارائه می‌دهند که بسته به آن زمان لازم را اعمال می نمایند.

امکان طبخ برنج و تخم ‌مرغ

بیشتر بخارپز های مدرن و امروزی، دارای ۱ ظرف برای طبخ برنج هستند. این ظرف کوچک درون یکی از جایگاه های بخارپز وجود دارد و توسط آن برنج را پخت می نماید. این راه احتمال دارد تایم طبخ برنج را بالا ببرد و تقریبا ۱۵ تا ۴۵ دقیقه زمان ببرد، ولی در انتها برنج خوبی را می پزد و دیگر به تهیه لوازم جداگانه‌ ای برای طبخ برنج نیاز ندارید. در حالتی که تصمیم دارید با بخارپز خود تخم ‌مرغ آماده کنید در قابلیت های آن به دنبال ویژگی آماده کردن تخم‌ مرغ باشید. در جهت گذاشتن تخم ‌مرغ در برخی از بخارپز ها، سبد جا تخم‌ مرغی هم وجود دارد و می ‌توان تخم‌ مرغ‌ ها را در آن قرار داد.

 

امکان آماده کردن سوپ

در حقیقت در برخی از این دستگاه ها پخت سوپ نیز امکان پذیر است. در این صورت در پایین بخارپز یک سینی به منظور جمع کردن شیرابه مواد غذایی در نظر گرفته شده است. از طرفی دیگر چنانچه مواد غذایی سرریز شوند در این سینی جمع می شوند و می ‌توانید آن را بیرون بیاورید و مورد شستشو قرار دهید.

گرم نگه ‌دارنده مواد غذایی

برخی از محصولات بخارپز غذا را برای ۱ الی ۲ ساعت بعد از طبخ گرم نگه می‌ دارند شما عزیزان می بایست این تنظیمات را در آن اعمال نموده و اطمینان حاصل کنید که در بخارپز آب به اندازه کافی باشد. در حالتی که در انتهای طبخ، آب به اندازه در دستگاه باشد گرم ‌کننده غذا عمل نخواهد کرد.

نشان دهنده وضعیت آب

در هنگام خرید بخارپز به نشانگر آب آن توجه فرمایید. توسط نشانگر محصول می توان به مسئله وجود یا عدم وجود آب در دستگاه پی برد. در برخی از بخارپز های الکترونیکی، هنگامی که آب تمام می شود نشانگر آن روشن خواهد شد و یا با صدای آژیر به شما هشدار خواهد داد و این امکان را به شما می دهد که در میان طبخ غذا از محفظه کناری محصول به آن آب بیافزایید و نیازی به خاموش نمودن بخارپز یا درآوردن قفسه ها نخواهد بود.

تایمر

در ارتباط با تایمر میتوان اینگونه گفت که تایمر قابلیت کاربردی محسوب می شود که در خرید بخارپز باید به وجود آن توجه کرد. توسط تایمر می توانید بازه زمانی طبخ را برای بخارپز مشخص کنید تا بعد از به اتمام رسیدن آن زمان مشخص شده، دستگاه خاموش ‌شود و با هشدار به شما اطلاع‌ داده می شود. برخی از بخارپز های ارتقا یافته و برقی تایمر دیجیتالی دارند که در آن می ‌توانید از قابلیت تأخیر در پخت هم استفاده کنید. داخل بخارپز آب ریخته و آن را بصورتی تنظیم کنید که ساعت ۱۱ صبح روشن شده و غذایتان را آماده کند.

 

ویژگی های ایمنی در بخارپز

حین خرید بخارپز، از قابلیت های ایمنی محصول اطمینان حاصل نمایید. بهترین محصول، محصولی به شمار می آید که کلید پاور اتوماتیک و ترموستات داشته باشد تا چنانچه حادثه ای رخ داد یا آب دستگاه تمام شد، برای پیشگیری از حوادث، بخارپز را خاموش کند. همینطور سیستم نمی گذارد که دما و حرارت دستگاه بیشتر از حد مجاز بالا برود.

فضای نگهداری بخارپز

پس از خریداری کردن بخارپز و در جهت نگهداری این محصول به یک فضا نیاز خواهید داشت، پس نسبت به فضای که می توانید به این محصول اختصاص دهید، آن را تهیه کنید. به عنوان مثال چنانچه تصمیم دارید از مدل الکترونیکی و با ظرفیت بالا تهیه کنید باید فضایی را انتخاب کنید که پریز برق اطرافش باشد بخاطر اینکه جا به ‌جا نمودن این محصول کمی دشوار است. در بخارپز هایی که سبد های با اندازه متفاوت دارند، سبد ها داخل هم گذاشته می شوند و ارتفاع بخارپز کمتر خواهد شد و شما به سادگی قادر هستید از آن نگهداری کنید.

احتمال دارد با گفتن این معیار های خرید بخارپز خوب کمی سردرگم شده باشید. ولی به هیچ عنوان نگران نباشید، پیشنهاد می کنیم یک خودکار و کاغذ بردارید و همه این پارامتر ها را بنویسید، سپس برای هر یک اولویت در نظر بگیرید و طبق اولویت خود انتخاب نمایید، شما عزیزان نسبت به فروشنده بهتر می دانید که به چه دستگاهی و با چه ویژگی هایی نیاز دارید؛ پس بخارپز سازگار با احتیاجات خود را تهیه فرمایید، به عنوان نمونه در حالتی که پلوپز دارید، حتما خرید بخارپزی که قابلیت پخت برنج داشته باشد، ضروری نخواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن