خرید از دیجی کالا

خرید بهترین دستگاه تصفیه هوا و قیمت دستگاه تصفیه هوا

جالب است بدانید که امروزه استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی بسیار ضرورت پیدا کرده است، زیرا این روز ها طبق آخرین تحقیقات دانشمندان، هوای درون خانه‌ ها هم می تواند همانند هوای بیرون، آلوده باشد، پس دستگاه تصفیه هوا یک محصول تجملی به حساب نخواهد آمد، بلکه در جهت سلامتی قلب و دستگاه تنفس همه مردم و بخصوص در کلان شهر های بزرگ امری الزامی به حساب می آید.

در شرایط حاضر و با گذشت زمان و متراکم شدن شهر ها، جمعیت مردم و استفاده از وسایل نقلیه رو به افزایش است، استفاده از سوخت های فسیلی زیاد می شود و آلودگی ها نیز افزایش پیدا می کنند، پس این آلودگی ها و میکروب ها هیچ کجا ما را رها نخواهند کرد و همه جا چه در خانه و چه خارج از خانه وجود خارجی دارند. تمامی انسان ها قسمتی از ساعات روز را و یا حداقل ۸ ساعت خواب در شبانه روز خود را در خانه سپری می کنیم و به استراحت می پردازیم، چنانچه این چند ساعت را هم در هوای آلوده نفس بکشیم و آلودگی و میکروب را به درون ریه های خود بفرستیم، دچار مشکلات بسیاری همانند ناراحتی های بیماری تنگی نفس، حساسیت و آسم خواهیم شد.

لازم به ذکر است که یکی از راه‌ حل ‌های ساده، کم هزینه و طبیعی در جهت تصفیه هوای داخل خانه استفاده از گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار می آید، اما امکان دارد دیرتر عمل تصفیه با این گیاهان انجام گردد.

از طرفی دیگر، شما قادر هستید با خرید دستگاه تصفیه هوا، محیط درون منزل و محیط شغلی خود را تصفیه نموده و بدنتان را از حساسیت ها، آلودگی ها و سایر مشکلات تنفسی حفظ کنید.

دستگاه تصفیه هوا

خرید دستکاه تصفیه هوا چه ضرورتی برای ما دارد؟

جالب است این نکته را بدانید که طبق پژوهشات انجام شده توسط نهاد بهداشت جهانی، در سال ۱۳۹۲ در تهران ۴۵۰۰ نفر صرفا به دلیل آلودگی هوا از بین رفته اند، پس آلودگی هوا از آنچه که تصور می کنید، خطر آفرین تر است به ویژه در فصل پاییز و زمستان.

در واقع تحقیقات بیانگر این نکته است که میانگین در یک شبانه روز، ۱۲ نفر در تهران به دلیل تنفس آلودگی هوا دار فانی را وداع می گویند. پس داشتن یک دستگاه تصفیه هوا ضرورتی ندارد؟ آیا جان ما ارزش خرید یک دستگاه تصفیه هوا را ندارد؟ شما این سوال را از خودتان بپرسید!!!!!

در هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا، در ابتدا بایستی سطح کیفی هوای درون خانه خود را ارزیابی نمایید. آیا تا به حال حساسیت و آلرژی داشته‌ اید که در خانه بیشتر خود را نشان دهد؟ چنانچه جوابتان بله می باشد، بنابراین میبایست دستگاه تصفیه کننده هوایی تهیه کنید که دارای قابلیت حذف آلرژی ‌ها می باشد. این نوع تصفیه کننده ها فیلتر هپا دارند.

(High Efficiency Particulate Air)   یعنی قدرت از بین بردن ذرات معلق در هوا را با کارایی بالایی دارا هستند که با دقت بسیار و به اندازه ۹۹٫۹۷ درصد ذرات ریز در سطح ۰٫۳ میکرون و بزرگ ‌تر را تصفیه خواهد کرد. این ذرات دارای گرد و خاک، پرز ها، ذرات گیاهان و پرز و موی بدن حیوانات خانگی و … می ‌باشد. فیلتر های هپا به کار گرفته شده در دستگاه تصفیه هوا، موجب موثر تر شدن تصفیه ‌کننده ‌های هوایی است که در بازار به فروش می رسند.

فیلتر هپا چیست؟

کارشناسان فیلتر هپا را تحت ‌عنوان تثیر گذار ترین نوع فیلتراسیون در جهت از بین بردن حساسیت ها و ذرات کوچک از هوا می دانند. سایر فیلتر ها از کارکرد این فیلتر پیروی نموده و باعث تصفیه هوا می شوند. جنس فیلتر HEPA از رشته های فایبر گلاس، پوشال و حصیر و ترکیب و فشرده شدن آن ها ساخته و طراحی می ‌شود. ضخامت الیاف بسته به کارایی آن ها از ۰٫۵ تا ۲ میکرون متفاوت است؛ که کارکرد ۳ گام آن شامل مسدود نمودن ذرات با ضخامت صد نانومتر، به دام انداختن ذرات بزرگ ‌تر از ۱ میکرون و کاستن سرعت پخش و متراکم شدن ذرات کوچک ‌تر از ۰٫۱ میکرون و به دام انداختن آن‌ ها می باشد.

قیمت دستگاه تصفیه هوا

تکنولوژی فیلتراسیون به کار رفته در دستگاه های تصفیه کننده ها به ۲ قسمت مهم تقسیم می گردد:

فیلتراسیون یونیزه شده یا اکتیو

در حقیقت در فیلتراسیون یونیزه شده از طریق یونیزه نمودن، موجودات زنده در هوا حذف می شوند. این تکنولوژی علاوه بر نکات مثبت، مشکلی تولید ازون دارد. مطمئنا می دانید که ازون برای ریه و دستگاه تنفسی ضرر دارد، به ویژه برای کودکان و سالمندان.

فیلتراسیون غیر فعال

این مدل فیلتراسیون جریان هوا را به وسیله فن ‌ها به داخل دستگاه می کشاند و با عبور از فیلتر ها و جذب آلاینده ها، هوای تازه را به بیرون می فرستد. این نوع فیلتراسیون ازون تولید نمی کنید و به همین دلیل برای مصارف خانگی بیشتر  پیشنهاد می گردد.
در حالتی که مشکل آسم دارید و با استشمام بو و آلودگی ‌های شیمیایی علائم شما دو و یا چندین برابر می ‌شود، میبایست از دستگاه های تصفیه کننده هوای ویژه بیماری ‌های آسم و آلاینده های شیمیایی استفاده کنید. این دستگاه ها علاوه بر فیلتر هپا، دربردارنده فیلتراسیون های شیمیایی و سایر بو ها می باشند. در این دستگاه تصفیه کننده هوا چند سطح فیلتر وجود دارد. سطح نخست ذرات خیلی بزرگ را از بین می برد و آن ‌ها را از صافی رد خواهد کرد تا وارد فیلتر های بخش بعدی نشده و طول عمر آن را افزایش ندهد.

در ضمن تصفیه ‌کننده‌ های دود، برای حذف دود های ایجاد شده توسط سیگار یا شومینه و دیگر گاز های پر ضرر استفاده خواهند شد.
در حالتی که شما عزیزان به مواد شیمیایی آلرژی دارید، احتمالا دستگاه تصفیه‌ کننده هوا به منظور آلرژی های شیمیایی همه منظوره (MCS) برای شما بزرگواران بهتر باشد. در انتها، در حالتی که شما قصد دارید یک دستگاه تصفیه هوا  چند گانه برای بهتر شدن سطح کیفی هوا در محیط داخلی خود تهیه کنید، قادر هستید یک تصفیه هوا چند منظوره خریداری نمایید.

معیار های خرید دستگاه تصفیه هوا

اندازه دستگاه تصفیه هوا

در واقع حالت فیزیکی دستگاه تصفیه هوا به شکلی است که ابعاد آن نمی تواند اندازه کف دست شود. پس ابعاد بزرگی دارند تا بتوانند هوا را حرکت دهند و آن را تصفیه کنند.

در مجموع برای برگزیدن سایز و اندازه دستگاه تصفیه هوا، باید اندازه محیطی که تصمیم دارید در آن از دستگاه تصفیه کننده هوا استفاده کنید را، در نظر داشته باشید و سپس به امر خرید بپردازید.

تعداد دفعات عوض شدن هوا در یک ساعت

می توان عنوان کرد که در انتخاب دستگاه تصفیه هوا باید به ACH یا همان تعداد مراتبی است که دستگاه تصفیه کننده هوا می تواند همه هوای محیط را در ساعت تصفیه کند، دقت نمایید، کنید. چنانچه دست کم ۴ مرتبه در ساعت محیط را تمیز نماید، برای اشخاصی که حساسیت یا آسم دارند بهتر میباشد، در واقع چنانچه ACH  نشان دهنده عدد ۴ باشد یعنی هر یک ربع ساعت هوای محیط تصفیه می شود. هرچه این عدد بالا تر باشد نشان‌ دهنده‌ عملکرد بهتر دستگاه می باشد؛ که البته بسته به مساحت مورد استفاده می توان آن را مورد قیاس قرار داد و سنجید.
اندازه ای که دستگاه تصفیه هوا می تواند پوشش دهد به متر مکعب محاسبه می گردد. در میان محاسبه‌ محیط مورد نظر خود، همینطور ارتفاع را هم در نظر داشته باشید. برای مثال یک دستگاه تصفیه‌ هوا که گنجایش آن ۳۵۰ تا ۴۰۰ متر مکعب می باشد، می ‌تواند برای محیطی با ۲۵۰ متراژ و ۸٫۵ متر ارتفاع گزینه مناسبی به شمار آید.

معیار سرعت دستگاه تصفیه هوا یا  CADR

CADR بیانگر این می باشد که چه اندازه هوای سالم و یونیزه شده از دستگاه استخراج شده است و یا در اصطلاح سرعت دستگاه چگونه است. هر اندازه عدد این شاخص بزرگ تر باشد سرعت دستگاه بالا تر خواهد بود، پس سرعت عملکرد آن بالا تر است و از طرفی ظرفیت بیشتری نیز دارد. این معیار نیز بسته به متراژ محیط مورد نظر و نوع مصرف شما، ارزیابی خواهد شد و در انتخاب اندازه تصفیه‌ کننده حائز اهمیت می باشد.

سایر قابلیت های اضافی دستگاه تصفیه هوا

بعد از بررسی و انتخاب اصلی ترین معیار ها، لازم است در خصوص قابلیت های جانبی که بسته به سلیقه خود امکان دارد انتظار داشته باشیم تحقیق نماییم.
ویژگی هایی مانند دستگیره برای جابجایی راحت، کنترل ‌های هوشمند، کنترل از راه دور، سرعت متفاوت فن ‌ها، شاخص‌ های تعویض فیلتر، زمان قابل ‌برنامه ‌ریزی، حسگر های کیفیت هوا و غیره. این قابلیت ها آسودگی شما در استفاده از دستگاه تصفیه کننده هوا را در پی خواهد داشت و باعث کنترل بیشتر شما روی عملکرد دستگاه خواهند شد.

هشدار تعویض فیلتر

در برخی از این دستگاه ‌ها، هشدار دهنده ‌ای تعبیه شده است تا زمان تغییر فیلتر را اطلاع رسانی کند. برخی از آن ‌ها به وسیله شمارش روز عمل می کند و برخی دیگر هوشمند تر می باشند و اطلاعات را مطابق وضعیت کنونی فیلتر ارزیابی می کنند.

تشخیص کیفیت هوا یا حسگر گرد و غبار

در برخی از این مدل ‌ها، حسگر هایی برای تشخیص خودکار آلودگی هوا قرار دارد که بسته به میزان آلودگی، سرعت تصفیه هوا و فن را تغییر می دهند.

 

قابلیت تنظیم سرعت فن

دستگاه های پیشرفته امکانات بیشتری در جهت تنظیم سرعت فن خود دارند. اگر چه هر اندازه این سرعت افزایش یابد، صدای دستگاه نیز بیشتر می شود. علاوه بر تنظیم دستی سرعت فن، دستگاه مدرن به صورت خودکار با تجزیه و تحلیل سطح آلودگی، سرعت فن را کم یا زیاد خواهد کرد.

فیلترهای همیشگی یا قابل تعویض

بیشتر دستگاه های تصفیه کننده‌ هوا از فیلتر های چند بار مصرف استفاده می کنند که می توانید پس از یه دوره ای (ماهانه یا سالانه) تعویض کنید. بعضی از تصفیه کننده های هوا که گران ترند از فیلتر های دائمی استفاده می ‌کنند که می بایست بعد از چند مدت از طریق مکش تمیز شوند. به هر روی هر ۲ این ‌ها هزینه بر هستند که بسته به بودجه خود قادر خواهید بود یک مدل را برگزینید. چنانچه از فیلتر های قابل تعویض استفاده می‌ کنید از کمپانی هایی که گارانتی می دهند، دستگاه تصفیه هوا تهیه کنید تا هر زمان به فیلتر نیاز داشتید مدل سازگار با دستگاه خود را تهیه نمایید.

زمان بندی یا تایمر

چنانچه دستگاه تصفیه هوا تایمر داشته باشد به‌ شکلی خودکار دستگاه خود را در شبانه روز روشن یا خاموش می کنید و با این امر در صرفه ‌جویی مصرف برق و همینطور در افزایش طول عمر دستگاه کمک کرده اید.

اپلیکیشن

در واقع بعضی از این تصفیه کننده های پیشرفته توسط WiFi به اسمارت فون ها متصل شده و از طریق اپلیکیشن کنترل خواهند شد. حجم آلودگی، سرعت فن، زمان و کلیه مشخصلا بر روی موبایل شما نمایش داده شده و بلافاصله پس از اتصال همگام ‌سازی می شود.

میزان صدا طبق دسی بل: میزان صدای دستگاه تصفیه کننده هوا با سرعت دستگاه رابطه مستقیم دارد. چنانچه در منزل کودک یا خردسال وجود دارد و یا آستانه تحمل صدا برای شما اندک می باشد و یا تصفیه‌ کننده را برای اتاق خواب می خواهید، پیشنهاد می شود مدل ‌های کم صدا تر را تهیه فرمایید.

دستگاه تصفیه هوا را در کجای منزل نصب کنیم؟

اکثرا پیشنهاد می شود که دستگاه تصفیه هوا را در اتاق‌ خواب قرار دهید، چرا که بیشتر تایم خود را در اتاق خواب خود می گذرانید. توجه داشته باشید که تصفیه هوا قابل ‌حمل به منظور تصفیه هوا در یک اتاق ساخته شده است، از این رو چنانچه قصد داشته باشید آن را میان اتاق‌ های مختلف جا به ‌جا نمایید، احتمال دارد بر روی عملکرد آن تأثیر منفی اعمال کند.

بعضی اوقات ترجیح کاربران بر این است که به ‌جای خرید دستگاه تصفیه هوا برای هر اتاق از یک دستگاه تصفیه هوا کلی استفاده‌ کنند، که به همه اتاق ها متصل شده و به سیستم تهویه مرتبط است. این سیستم هزینه به صرفه ای داشته و علائم حساسیت را تا حدودی از میان می برد، ولی چنانچه علائم حساسیت و مشکلات تنفسی شدید دارید توصیه می شود از دستگاه ‌های جداگانه و با کیفیت ‌تر استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن